W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów w całej Polsce z dniem 1 lipca 2017 r. zmieniono zasady segregacji odpadów komunalnych w zakresie kolorów pojemników i worków do selektywnego zbierania odpadów – ujednolicono zasady segregacji wprowadzając tzw. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO).
Na podstawie ww. rozporządzenia zmodyfikowano uchwałą Rady Miasta Ustroń nr XXVIII/334/2017 z dnia 25 maja 2017 r. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ustroń, dostosowując go do ujednoliconych zasad segregacji odpadów. Zgodnie z nowymi zasadami odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”. Pozostałe zasady segregacji odpadów obowiązujące dotąd w naszym mieście nie ulegają zmianie.
W praktyce dla mieszkańców miasta oznacza to, że odpady które uprzednio były zbierane do worków koloru pomarańczowego od 1 lipca 2017 r. będą zbierane do worków koloru żółtego razem z dotychczas tam gromadzonymi tworzywami sztucznymi. Worek koloru pomarańczowego zostanie zlikwidowany. Nadal natomiast segregujemy szkło bezbarwne do worków koloru białego, zaś szkło kolorowe do worków koloru zielonego, co jest rozszerzeniem dopuszczonym w WSSO.
Załącznik do pobrania
TUTAJ
Odpady segregowane odbierane są zgodnie z harmonogramem, mogą być również odwożone indywidualnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Popiół - odbierany jest od 1 listopada do 31 marca. Wykonawca zobowiązany jest do selektywnego odbierania popiołu paleniskowego od właścicieli nieruchomości w terminie odbioru odpadów niesegregowanych.
Odpady wielkogabarytowe - odbierane są podczas zbiórki tych odpadów. W roku 2020 planowana jest od kwietnia do października za wyjątkiem lipca i sierpnia. Harmonogram zostanie podany do wiadomości po ustaleniu terminów.
Odpady budowlano-remontowe - odbierane są lub przyjmowane w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych (w tym nieruchomości, które w części stanowią nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy), nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekraacyjno-wypoczynkowe oraz właścicieli rodzinnych ogrodów działkowych w łącznej ilości 1 Mg/rok.
Firma świadcząca na terenie Miasta Ustroń usługę odbioru odpadów komunalnych–
po wcześniejszym uzgodnieniu odbioru przedmiotowych odpadów z właścicielem nieruchomości może podstawić kontenery oraz odbierać odpady budowlano-remontowe od właścicieli nieruchomości lub z pojemników albo worków właściciela nieruchomości, można je też dostarczyć indywidualnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, urządzenia zawierające freony, pozostałe zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne powstające w gospodarstwach domowych – odbierane są podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych, można je też dostarczyć indywidualnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Zużyte opony – odbierane są podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych, można je też dostarczyć indywidualnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Inne odpady wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych – rozpuszczalniki, farby, kwasy, alkalia, środki ochrony roślin, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze, żywice i detergenty – przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Zużyte baterie i akumulatory – przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Przeterminowane leki i chemikalia – przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi w szczególności igieł i strzykawek - przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.