WAŻNA ZMIANA W SYSTEMIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI

Na podstawie uchwały nr XXXIII/406/2017 Rady Miasta Ustroń z dnia 21 grudnia 2017 r. – od dnia 18 stycznia 2018 r. (14 dni po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego) obowiązują limity w ilości oddawanych z nieruchomości oraz przyjmowanych w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w zamian za uiszczaną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – odpadów komunalnych w zakresie:
  • odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne,
  • odpadów zielonych,
  • odpadów wielkogabarytowych.
Limit dotyczący odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne wynosi 1 m3 z nieruchomości na rok łącznie dla odpadów odebranych z nieruchomości oraz przyjmowanych w PSZOK.

Limit dla odpadów zielonych wynosi 24 worki o pojemności do 120 l z nieruchomości na rok łącznie dla odpadów odebranych z nieruchomości oraz przyjmowanych w PSZOK (limit dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych wynosi 6 worków o pojemności do 120 l na działkę na rok).

Odpady wielkogabarytowe będą odbierane bez ograniczeń tylko podczas corocznej zbiórki tych odpadów planowanej w II kwartale roku, ale nie będą już nieodpłatnie przyjmowane w PSZOK.

Pozostałe frakcje odpadów komunalnych zbierane selektywnie, a także zmieszane odpady komunalne są odbierane w ilości nielimitowanej.

Jednocześnie w celu zapewnienia możliwości pozbywania się powstających odpadów komunalnych w każdej ilości, także ponad limitowej – uchwałą nr XXXIII/407/2017 Rady Miasta Ustroń z dnia 21 grudnia 2017 r. wprowadzono dodatkowo płatne następujące usługi dodatkowe:
  • odebranie z nieruchomości bądź przyjęcie w PSZOK odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne w ilości ponad limitowej,
  • odebranie z nieruchomości bądź przyjęcie w PSZOK odpadów zielonych w ilości ponad limitowej,
  • przyjęcie w PSZOK odpadów wielkogabarytowych.

Celem skorzystania z usługi dodatkowej należy:
  • wypełnić formularz zapotrzebowania na usługę dodatkową (dot. odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne), formularz do pobrania TUTAJ,
  • wystawić worki z odpadami w terminie odbioru (dot. odpadów zielonych),
  • lub dostarczyć samodzielnie odpady do PSZOK (dot. odpadów zielonych, odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne).

Odpłatność za usługi dodatkowe odbywa się na podstawie wystawionej przez gminę faktury.

Więcej informacji nt. usług dodatkowych, w tym ceny za usługi dodatkowe można uzyskać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Ustroń (pok. nr 25), telefonicznie pod nr 33 857 93 13, 33 857 93 42 (w godzinach pracy urzędu), a także na stronie internetowej Miasta w dziale Miasto / Ochrona Środowiska / Gospodarka Odpadami -> TUTAJ.

PODSTAWA PRAWNA:
1. Uchwała nr XXXIII/406/2017 Rady Miasta Ustroń z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
2. Uchwała nr XXXIII/407/2017 Rady Miasta Ustroń z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, sposobu ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi