Pierwsza historyczna wzmianka o Ustroniu pochodzi z 1305 r. i zapisana jest w Księdze Uposażeń Biskupów Wrocławskich, w której, w wykazie wiosek zobowiązanych do płacenia dziesięciny, wymienione są m.in. Ustrona i Lyppowetz. I dlatego właśnie rok 1305 przyjęto umownie za datę założenia Ustronia, choć sama miejscowość jest niewątpliwie starsza. Ustroń od momentu powstania do czasów współczesnych przeszedł ogromną metamorfozę.
Niewielka osada założona w beskidzkiej dolinie, przez siedem wieków istnienia zmieniła się w piętnastotysięczne miasto, będące popularnym ośrodkiem uzdrowiskowo – wypoczynkowym, znanym nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Do rozwoju Ustronia przyczyniło się wiele pokoleń mieszkańców, którzy tu żyli, pracowali, zakładali rodziny i przekazywali następcom miłość do swojej ziemi. To piękne miejsce położone wśród gór i lasów, przecięte wstęgą rzeki Wisły, jest niewątpliwie tak dla dawnych jak i współczesnych mieszkańców Ustronia, najdroższym sercu zakątkiem – symbolicznym ojcowskim domem.
Wody Mineralne
Odwiert U-3 - 11,4% - woda hipotermalna 27,8C, chlorkowo-sodowo-wapniowa, bromkowa, jodkowa, żelazista, borowa, radoczynna.
Odwiert U-3A - 12,73% - woda hipotermalna 32,8C chlorkowo-sodowo-wapniowa, bromkowa, jodkowa, borowa, radoczynna.
Więcej informacj statystycznych dotyczących Ustronia dostępnych jest na stronie:
http://www.polskawliczbach.pl/