Zwolnienia z podatku od nieruchomości

INFORMACJA BURMISTRZA MIASTA USTROŃ DOTYCZĄCA ZWOLNIEŃ Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI ORAZ PRZEDŁUŻENIA TERMINU PŁATNOŚCI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI.

I. ZWOLNIENIE Z PODATKU
Z dniem 8 maja 2020 r. weszła w życie Uchwała Nr XV/210/2020 Rady Miasta Ustroń z dnia 30.04.2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców. Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. Ze zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, będący podatnikami podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, których działalność, na mocy przepisów szczególnych, została objęta ograniczeniami (w szczególności poprzez wprowadzenie zakazów, obowiązku zaprzestania prowadzenia działalności) w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Zwolnienie to obejmuje wyłącznie te nieruchomości podatnika, które najpóźniej na dzień 1 kwietnia 2020 r. były związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, co do której wprowadzono ograniczenia. Przedmiotowe zwolnienie stanowi pomoc publiczną, która musi zostać udzielona nie później niż do 31 grudnia 2020 r.
W związku z powyższym, Podatnik, któremu  przysługuje zwolnienie, powinien niezwłocznie złożyć, najlepiej do 31 lipca 2020 r., niżej wymienione dokumenty (tabela):

Przedmiotowe deklaracje (DN-1) i informacje (IN-1) w sprawie podatku od nieruchomości należy złożyć wraz z załącznikami, na których wykazuje się przedmioty podlegające opodatkowaniu oraz przedmioty zwolnione z podatku od nieruchomości.
Uwaga: Zbyt późne złożenie ww. dokumentów może stanowić przeszkodę do udzielenia pomocy publicznej przed końcem 2020 roku.

Podpisane dokumenty należy złożyć w Urzędzie Miasta Ustroń w urnie na parterze budynku, poprzez platformę epuap lub wysłać pocztą na adres: 43-450 Ustroń, ul. Rynek 1.

Linki do druków, formularza oraz uchwały:

*Link do ww. druków IN-1 i DN-1:

**Link do uchwały w spr. zwolnień wraz z  formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19:

II. PRZEDŁUŻENIE TERMINU PŁATNOŚCI
Zgodnie z treścią Uchwały Nr XV/209/2020 Rady Miasta Ustroń z dnia 30.04.2020 r. w sprawie przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości przedłuża się wszystkim grupom przedsiębiorców termin płatności rat podatku od nieruchomości płatnej w maju i czerwcu 2020 r. do 15 września 2020 r. Ulga ta udzielana jest podatnikowi będącemu przedsiębiorcą z mocy prawa, bez konieczności składania korekt deklaracji (informacji) w sprawie podatku od nieruchomości i nie stanowi pomocy publicznej.

Link do uchwały w  sprawie przedłużenia terminu  płatności rat podatku od nieruchomości: