Zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów

W dniu 16 grudnia 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Ustawa ta, po podpisaniu przez Prezydenta RP i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie zmian w procedurze uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów określonych w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Najważniejsze zmiany dotyczą w szczególności:
1) rozszerzenia wyłączeń z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów;
2) ustanowienia kompetencji rady gminy dla dalszego postępowania w uzyskaniu zezwoleń w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego;
3) uchylenia obowiązku uzgodnienia decyzji w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w pasie drogowym drogi publicznej z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

Od 1 stycznia 2017 r. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia m.in. na wycinkę:
· krzewu albo krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2;
· drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
   -100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    -50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
· drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
· drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.