Zmarł Kazimierz Wawrzyk, złotnik wykonujący tradycyjny filigran cieszyński.

W dniu 17 listopada 2017r. zmarł mistrz filigranu z Ustronia, Kazimierz Wawrzyk. Był jednym
z ostatnich uczniów znakomitego cieszyńskiego mistrza złotnictwa Franciszka Horaka.
Pasja złotnicza przekształciła się u pana Kazimierza w zawód. Wszystkie swoje wyroby wykonywał ręcznie. Posiadał ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą filigranu cieszyńskiego. Biżuteria wykonana przez Kazimierza Wawrzyka zdobi stroje cieszyńskie zarówno E.L. „Czantoria” jak również E.R. „Równica”.

Swoje wyroby złotnicze prezentował na różnorodnych wystawach oraz jarmarkach rękodzielniczych odbywających się w Polsce, Czechach i Słowacji. Wykonywane przez Kazimierza Wawrzyka rękodzieło posiada certyfikat regionalnego produktu Góralsko Swoboda.

Mistrzostwo w wykonywaniu filigranu pana Kazimierza Wawrzyka doceniono m.in. w ogólnopolskim konkursie twórczości ludowej w ramach Dni Kultury Europejskiej w Częstochowie, gdzie dwukrotnie zajął pierwsze miejsce.
W ubiegłym 2016r. Kazimierz Wawrzyk otrzymał doroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Miasta Ustroń. W Ustroniu prezentował swoje wyroby podczas
I Międzynarodowego Jarmarku Produktów Regionalnych, gdzie został wyróżniony nagrodą za najoryginalniejszy produkt rękodzielniczy 2017r. Prace ustrońskiego złotnika były prezentowane na wystawach w Muzeum Ustrońskim i Muzeum Zbiory Marii Skalickiej (tu też znajduje się stała ekspozycja biżuterii damskiej).

Pogrzeb ś.p. Kazimierza Wawrzyka obędzie się 21 listopada 2017r. o godz. 10.30 w kościele Rzymskokatolickim św. Klemensa w Ustroniu.