W niedzielę, 4 lutego 2018r. w zmarł słynny ustroński artysta - grafik i akwarelista Bogusław Heczko.
Pogrzeb śp. Bogusława Heczki odbędzie się w najbliższy czwartek 8 lutego 2018r. o godz. 14.00 w kościele Ewangelicko - Augsburskim w Ustroniu.
BOGUSŁAW HECZKO od początku swej ponad siedemdziesięcioletniej działalności artystycznej, utrwalał na akwarelach, grafikach i szkicach istniejący pejzaż. Dzięki głębokiemu realizmowi, jego prace przyrównać można do materiałów dokumentacyjnych, odnoszących się do zmian zachodzących na przestrzeni lat w otaczającym krajobrazie oraz architekturze. Ogromna część jego dorobku twórczego posiada charakter historyczny, czego najbardziej wymowny przykład stanowią serie domów drewnianych znajdujących się na Śląsku Cieszyńskim, które aktualnie już nie istnieją. Pracując w latach 70. XX wieku w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, artysta zaangażowany był w prowadzenie ewidencji zabytków ruchomych z terenu miejscowości, wykonując karty obiektów, do których dołączał szczegółowe rysunki. Obowiązki służbowe starał się godzić z pasjami, czego przejawem było powstanie artystycznego ruchu twórczego, skupionego wokół grupy plastycznej „Brzimy”. Idea ta, którą zrealizował wraz z ustrońskimi przyjaciółmi – Andrzejem Piechockim, Zbigniewem Niemcem i Karolem Kubalą – znacząco przyczyniła się do skonsolidowania lokalnych artystów, a tym samym pozytywnie wpłynęła na rozwój oraz upowszechnianie sztuki w Wiśle, jak i w Ustroniu. Współtworzył środowisko artystyczne, mobilizując innych twórców do kontynuowania swej pracy, do dalszego kształcenia, a także do wspólnej prezentacji dorobku. Od 1992 r. działał również w Towarzystwie Miłośników Ustronia.
W latach 1980-1984 artysta zaangażowany był w organizację Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle jako: członek Komitetu Organizacyjnego (1980,1982), członek ds. Imprez Towarzyszących (1981), członek Komisji ds. Propagandy, Reklamy, Dekoracji oraz Upominków i Pamiątek (1984). Głównie odpowiadał za imprezy towarzyszące wydarzeniu, w tym za przygotowanie wystaw plenerowych. Uczestniczył też w obradach komisji, decydującej o wyglądzie materiałów promocyjnych Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Reprodukcje prac Bogusława Heczki są obecne w wielu wydawnictwach regionalnych, dotyczących dziejów Ustronia oraz Śląska Cieszyńskiego. Uproszczone ryciny zdobiły materiały promocyjne miasta Ustroń w latach 90. XX wieku.
Odznaczenia:
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1997 r.
– Laur Srebrnej Cieszynianki – najwyższe wyróżnienie na ziemi cieszyńskiej, 2000 r.
– Złota Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”, 2012 r.
- Brązowy medal „Gloria Artis”, 2017r.