Miasto Ustroń zrealizowało projekt pn. ,,Uporządkowanie terenu w okolicy rzeki Wisły – odtworzenie i skomunikowanie zasobów przyrodniczych - etap I”, który dofinansowany jest z Unii Europejskiej w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) - dla osi priorytetowej: V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów  dla działania: 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej  dla poddziałania: 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej – tryb pozakonkursowy.

W ramach projektu wykonano następujące działania:

-  modernizacja istniejącej ścieżki turystyczno-edukacyjnej, obejmującej lewy brzeg Wisły i częściowo prawy

-  budowa kładki pieszo – jezdnej

-  usunięcie roślinności obcej - zagrażającej rodzimym gatunkom

- montaż małej architektury, w tym budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy, hoteli dla owadów, hibernakulum dla małych zwierząt

-  stworzenie ścieżki edukacyjnej o ochronie przyrody

Wartość projektu: 5 415 974,51 zł

Dofinansowanie: 2 605 142,47 zł