TABLETKI JODKU POTASU - INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

W związku z dużym zainteresowaniem Mieszkańców, publikujemy informację dotyczącą ewentualnego wydawania preparatu stabilnego jodu w postaci tabletek jodku potasu, jego dawkowania oraz punktów zlokalizowanych na terenie Ustronia, które będą tę substancję dystrybuować wyłącznie w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Co ważne, wszystkie plany związane z wydawaniem tabletek jodku potasu mają obecnie wyłącznie charakter prewencyjno-informacyjny. Na ten moment ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/paa

Jodek potasu stosowany jest w przypadku katastrof nuklearnych lub uszkodzeń reaktorów jądrowych w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę. Należy go zażywać wyłącznie w razie ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe, po otrzymaniu stosownych komunikatów. Nie należy podejmować samodzielnej decyzji o przyjęciu leku.

W razie wystąpienia ewentualnego zagrożenia, dawkowanie tabletek zawierających 65 mg jodku potasu jest następujące:

dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 100 mg jodu (2 tabletki),
dzieci od 3 do 12 lat - 50 mg jodu (1 tabletka),
dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - 25 mg jodu (½ tabletki),
noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg jodu (¼ tabletki),
kobiety w ciąży i karmiące piersią - 100 mg jodu (2 tabletki).

Całość dawki w każdej z grupy ryzyka podawana jest jednorazowo. Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią, można rozkruszyć tabletki i rozprowadzić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut. Należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku.

W przypadku wystąpienia konieczności podania tabletki, mieszkańcy Miasta Ustroń będą informowani za pomocą wszelkich możliwych kanałów informacyjnych o potrzebie udania się do Punktu Wydawania Tabletek Jodku Potasu. Dla osób niepełnoletnich preparat jodowy pobiera rodzic lub opiekun.

W razie potrzeby wydawany będzie Jodek Potasu TZF, 65 mg, tabletki, którego charakterystyka znajduje się w załączeniu.

Wykaz punktów wydawania tabletek jodku potasu na terenie Miasta Ustroń:

1. PWTJP nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi, ul. Polańska 25;

2. PWTJP nr 2 – ZSP nr 1 Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Partyzantów 2;

3. PWTJP nr 3 – ZSP nr 2, ul. I. Daszyńskiego 31;

4. PWTJP nr 4 – ZSP nr 4 - Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Szkolna 1;

5. PWTJP nr 5 – ZSP nr 3 - Szkoła Podstawowa nr 6 im. J. Kreta, ul. J. Kreta 6.

BROSZURA INFORMACYJNA

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU