"Rynek jako Salon Miasta - Rewitalizacja Rynku w Ustroniu"

Całkowita wartość projektu: 6.155.224,52 zł
Środki unijne: 3.462.925,23 zł
Środki budżetu Państwa: 430.921,00 zł
Środki budżetu Miasta: 2.261.378,29 zł
Poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych: 56,26%

Przedmiotem prezentowanego projektu jest kompleksowa rewitalizacja Rynku w Ustroniu. Jako zasadniczy efekt zaplanowanych działań należy uznać powstanie nowoczesnej i estetycznej przestrzeni publicznej w centrum miasta. Rynek będzie spełniał funkcję tradycyjnego centrum Ustronia - miejsca spotkań mieszkańców. Będzie także stanowił obszar kluczowy z punktu widzenia rozwoju turystyki - jako naturalne centrum skupiające funkcje informacyjne, rozrywkowe, kulturalne, usługowe.

Następujące produkty projektu obrazują zmianę, jaka będzie wynikiem implementacji przedmiotowego projektu:
  • Powierzchnia zdegradowana centrum Ustronia, która zostanie poddana rewitalizacji 10,46 tys m2;
  • Powstanie jeden nowy punkt informacji kulturalnej i turystycznej;
  • Realizacja projektu pozwoli na przeznaczenie 418,46 m2 powierzchni zdegradowanego obecnie terenu na nową małą infrastrukturę

Powyższe produkty należy uzupełnić o następujące dane:
  • W wyniku realizacji projektu powstanie jedna nowa fontanna;
  • Realizacja projektu pozwoli na na lokalizację dwóch ogródków letnich na płycie rynku;
  • W ramach relacji projektu z obszaru centrum miasta usunięty zostanie parterowy budynek dawnego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (obecnie wpływa negatywnie na estetykę całego Rynku powodując chaos architektoniczny);
  • Z płyty Rynku usunięte zostaną przenośne kioski handlowe zdecydowanie psujące estetykę centrum;
  • Dokonane zostanie nowe zagospodarowanie zieleni w obrębie rynku, powstaną także obiekty małej infrastruktury (ławki, oświetlenie);
  • W wyniku realizacji projektu zrewitalizowany zostanie park za Ratuszem.

Rozwiązania techniczne, które zostaną zastosowane w ramach realizacji projektu pozwolą na osiągnięcie zakładanych rezultatów projektu - wzmocnią atrakcyjności turystycznej Ustronia, a co za tym idzie aktywizację gospodarczą w mieście (powstanie nowych mikroprzedsiębiorstw, rozwój istniejących, powstanie nowych miejsc pracy).

Harmonogram realizacji projektu:
  • Opracowanie Planu Rewitalizacji Obszarów Miejskich;
  • Opracowanie Studium Wykonalności Inwestycji;
  • Opracowanie dokumentacji technicznej;
  • Zmianę powierzchni płyty Rynku;
  • Kanalizacja deszczowa wraz z odwodnieniem liniowym i wpustami deszczowymi;
  • Wykonanie fontanny z mostkiem;
  • Wykonanie obiektów małej architektury, w tym: płyty Rynku, parkingu wraz z drogą dojazdową, alejek parkowych i placu przy pomniku;
  • Wykonanie sieci oświetlenia z lampami ogrodowymi i lampami do iluminacji, sieć energetyczna do zasilania estrady i ogródków letnich;
  • Wykonanie parkingu z dojazdem;
  • Wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej do ogródków letnich;
  • Wyburzenie budynku informacji turystycznej i obiektów wzdłuż potoku;
  • Adaptacja istniejącej letniej estrady z widownią;
  • Wykonanie chodników i alejek parkowych;
  • Budowę wielofunkcyjnego pawilonu handlowo - usługowego;
  • Odpowiednie przygotowanie terenów zielonych;
  • Tablice informacyjne.

Należy jednocześnie stwierdzić, że prezentowany projekt realizuje cele polityki regionalnej państwa oraz szczegółowe cele zawarte w Uzupełnieniu ZPORR. Jednocześnie zaplanowana w ramach projektu interwencja doskonale odpowiada na zidentyfikowane potrzeby społeczności lokalnej Ustronia.