Rozpoczynamy sezon rowerowy w Ustroniu

Od 8 maja do  końca października można skorzystać z rowerów miejskich. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 70 rowerów, których stacje bazowe zlokalizowane zostały w kilku miejscach na terenie całego miasta.

Wypożyczenie roweru miejskiego w Ustroniu odbywa się poprzez aplikację GeoVelo, którą należy pobrać ze sklepu z aplikacjami Google Play lub iTunes App Store, zainstalować na swoim smartfonie, a następnie aktywować i zasilić konto. Aby rozpocząć podróż należy w aplikacji GeoVelo zeskanować kod QR znajdujący się na blokadzie roweru. W przypadku problemu w zeskanowaniu kodu QR, można skorzystać z ręcznego wpisania 7 cyfrowego kodu umieszczonego z boku roweru. Przed zakończeniem jazdy należy znaleźć najbliższe miejsce parkowania rowerów za pomocą aplikacji, a następnie zablokować zamek roweru i zakończyć jazdę w aplikacji GeoVelo. Uwaga! Pozostawienie roweru w miejscu do tego nie przeznaczonym skutkuje naliczeniem kary umownej.

By rozpocząć rowerową przygodę wystarczy doładować aplikację kwotą 10 zł w celu wypożyczenia roweru. Opłata za wypożyczenie roweru wynosi 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania. Po 3 godzinach wypożyczenia system zakończy naliczanie opłat, a zatem za cały dzień zapłacimy jedynie 9 zł. Po 24 godzinach system zacznie naliczać opłatę jak za kolejne wypożyczenie. Do dyspozycji użytkowników są także trzy rodzaje abonamentów:
- miesięczny w cenie 49 zł,
- trzymiesięczny w cenie 99 zł
- roczny za 199 zł

Abonamenty uprawniają do korzystania z roweru dwa razy w ciągu dnia, maksymalnie do jednej godziny za każdym razem.

W ramach Ustroń Bike System (UBS) na użytkowników czeka 70 rowerów wyposażonych w aktywny system antykradzieżowy z technologią GPS. Obecnie Urząd Miasta przymierza się  do rozszerzenia oferty i zakupu miejskich rowerów elektrycznych.

Na terenie miasta działają stacje: Rynek (obok Informacji Turystycznej), Parking przy stadionie (naprzeciwko dworca PKP), Ustroń Polana  (ul. Wczasowa 12 - przy jednostce ratowniczo-gaśniczej), w Hermanicach (przy ul.Skoczowskiej; siłownia zewnętrzna), Nierodzimiu (niedaleko skrzyżowania ze sygnalizacją świetlną) oraz Lipowcu (obok Szkoły Podstawowej). Wkrótce zostanie otwarta kolejna stacja w dzielnicy Zawodzie (ul. Sanatoryjnej).

W związku z trwającą pandemią COVID-19 aby bezpiecznie korzystać z rowerów Użytkownicy powinni stosować zwiększone środki bezpieczeństwa:

- używaj maseczek ochronnych i rękawiczek jednorazowych
- unikaj dotykania twarzy (szczególnie oczu, nosa, ust)
- pamiętaj o dezynfekcji roweru (wykorzystaj do tego własne środki do dezynfekcji)
- użytkowniku, dbaj o swoje zdrowie i dezynfekuj powierzchnie rowerów szczególnie narażone na kontakt: chwyty kierownicy, siodełka i zamki

Ważne informacje:
Regulamin użytkowania - https://geovelo.pl/regulamin/