Wydział Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Cieszynie informuje, że w okresie od dnia 1 lutego 2018 r. do dnia 6 marca 2018 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1999 r., zamieszkałych stale lub przebywających czasowo ponad 3 miesiące na terenie:
-miasta : Cieszyna, Ustronia, Wisły, Skoczowa i Strumienia;
-gmin: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna i Zebrzydowice -
w budynku Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 (III piętro, pok. 202) w okresie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 15.30
1. Do kwalifikacji wzywa się mężczyzn:
a) urodzonych w 1999 roku,
b) urodzonych w latach 1994 - 1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
2.Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby urodzone w latach 1997 i 1998, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
c) ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
3. Do kwalifikacji wojskowej wzywa się kobiety:
a) urodzone w latach 1994 - 1999 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
4. Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia:
a) wójtowi lub burmistrzowi - dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a w przypadku braku możliwości stawienia się w terminie określonym w wezwaniu – dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się.
b) komisji lekarskiej - posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
c) wojskowemu komendantowi uzupełnień – fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki.
5. W razie niestawienia się osoby do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) nałoży na nią grzywnę w celu przymuszenia albo zarządzi przymusowe doprowadzenie przez Policję w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zgodniez art. 32 ust. 10 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z2017r.poz.1430t.j.).
6. Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem, burmistrzem lub prezydenta miasta przed komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu lub odmowa poddania się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (art. 224 cytowanej wyżej ustawy).