Działaj Lokalnie 2020 - nabór wniosków

Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach Konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na 2-6 miesięczne projekty, które:

·        przewidują działania zmniejszające negatywne skutki epidemii. Te negatywne skutki mogą dotyczyć różnych obszarów, np.: edukacji, sportu, kultury, zdrowia, aktywności społecznej. Mogą też dotyczyć różnych forma społecznego zaangażowania, np.: konieczność zastąpienia działań edukacyjnych ze świata realnego, przeniesienia ich do przestrzeni on-line;
·        zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego;
·        wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności;
·        mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji;
·        przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności;
·        będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych;
·       będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

Będą finansowane działania akcyjne i jednorazowe wydarzenia (trwające krócej niż 2 miesiące). Projekty jedno- lub dwumiesięczne mogą dotyczyć jedynie walki z epidemią. Projekty ukierunkowane na działania, które przewidują zmniejszenie negatywnych skutków epidemii powinny być dłuższe.

Od wnioskodawców oczekuje się nowych pomysłów, nowych ofert, które mogą być adaptacją działań podejmowanych przez inne środowiska lub zupełnie nową propozycją. Składane do Konkursu projekty mogą być rozwinięciem wcześniej podjętych działań.

Wnioski o dotację w ramach Konkursu mogą składać:  organizacje pozarządowe, zarejestrowane w ewidencji prowadzonej przez starostę stowarzyszenia zwykłe, oddziały terenowe organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną, grupy nieformalne, grupy nieformalne, występujące z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. Inicjatywa Działaj Lokalnie

- Uzupełnione wnioski należy składać w terminie do 14.06.2020 r. wyłącznie poprzez generator on-line dostępny na stronie http://system.dzialajlokalnie.pl . Lokalna Komisja Grantowa otrzyma do rozpatrzenia wyłącznie wnioski spełniające kryteria formalne.
- Kwota wnioskowanej dotacji nie może przekraczać 6.000 złotych,

Dodatkowe informacje na temat Konkursu realizowanego w ramach Programu można uzyskać:
Sławomira Godek - koordynatorka „Działaj Lokalnie”
Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, 43-400 Cieszyn, ul. Górna 18, tel. 512 079 951, biuro@scmt.cieszyn.pl
godziny przyjęć: dni robocze 8:30-15:30

_________________________________________

Program „Działaj Lokalnie” jest swego rodzaju szkołą dla animatorów inicjatyw lokalnych, dzięki której przyszli lokalni liderzy odkryją, a później jak najpełniej rozwiną swój potencjał. Program „Działaj Lokalnie” powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Ośrodki Działaj Lokalnie (ODL) to organizacje, które prowadzą lokalne konkursy grantowe. Za ich pośrednictwem rozdzielają środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Zajmują się także działalnością szkoleniową, doradztwem i wspierają wolontariat. AFRP nadzoruje przebieg tych konkursów. Na podstawie zasad przygotowanych przez PAFW Akademia opracowuje wzory dokumentów, prowadzi szkolenia, konsultacje i doradza ODL, sieciuje je i promuje program „Działaj Lokalnie”.

Szczegóły: http://dzialajlokalnie.pl/