BDO - Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami

Od 1 stycznia 2020 r. istnieje obowiązek rejestracji firm w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Czym jest Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami – (BDO)

„BDO jest systemem informatycznym tworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.
System BDO umożliwia kompleksowe gromadzenie i zarządzanie danymi z zakresu gospodarowania odpadami dotyczącymi:
·         powstałych odpadów z wprowadzanych na terytorium kraju opakowań i produktów w opakowaniach, olejów smarowych, opon, pojazdów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, akumulatorów
·         osiągniętych poziomów odzysku i recyklingu odpadów
·         rodzajów i ilości wytwarzanych odpadów
·         składników odpadów
·         rodzajów instalacji do zagospodarowania odpadami”(1)

Obowiązek rejestracji

Obowiązkiem rejestracji w Rejestrze-BDO objęte są zarówno podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, jak i wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to również dotyczyć jednoosobowych działalności gospodarczych.
Wpis do rejestru dokonuje odpowiedni Marszałek województwa z urzędu lub na wniosek nadając podmiotowi indywidualny numer rejestrowy.
Nie wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady podlegają obowiązkowi wpisu do Rejestru-BDO, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z informacjami, które można uzyskać na stronie www.bdo.mos.gov.pl lub we właściwym Urzędzie Marszałkowskim.

Co z podmiotami, które nie dokonają wpisu do Rejestru-BDO?

Podmioty, które nie dokonają rejestracji w bazie BDO mogą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu, związanymi z przekazaniem odpadów np. odbierającemu, gdyż papierową kartę przekazania odpadów  funkcjonującą obecnie zastąpi jej elektroniczna wersja. W związku z tym firma transportująca nie będzie mogła odbierać od podmiotów odpadów. Dlatego ważne jest, aby zarejestrować się do końca 2019 roku.

Więcej informacji można uzyskać na www.bdo.mos.gov.pl lub we właściwym Urzędzie Marszałkowskim.

(1) Materiał opracowany przez IOŚ-PIB