Aktualne wytyczne dotyczące pandemii COVID-19 - znoszenie obostrzeń

Na podstwie wytycznych Rządu przedstawiamy najważniejsze zestawienie informacji dotyczących rozluźnienia obowiązujących obostrzeń narzuconych z powodu pandemii COVID-10 (3 etap)

Od 17 maja – zniesienie obostrzeń w kościołach.
Od najbliższej niedzieli w mszach świętych będzie mogło uczestniczyć więcej wiernych: 1 osoba na 10 m kw. (teraz to jedna osoba na 15 m kw.).

Od 18 maja – otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Wszyscy fryzjerzy i kosmetyczki muszą mieć założone maseczki lub przyłbice, w miarę możliwości również rękawiczki. Jeśli zabieg lub usługa na to pozwala, klient też powinien zasłonić usta i nos.

Od 18 maja – otwarcie restauracji, kawiarni, barów, także w centrach handlowych (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno w sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Kelnerzy i barmani obowiązkowo muszą zakładać maseczki. Między kolejnymi stolikami i klientami musi być zachowany dwumetrowy odstęp.

Od 18 maja – nowe reguły dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej. Od poniedziałku wolna będzie nie połowa, ale 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w tramwajach czy autobusach. W tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Od 18 maja – zwiększony limit osób, które mogą ćwiczyć w otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą zaś przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Od 18 maja – poluzowanie obostrzeń w świecie kultury. Możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Od 25 maja – umożliwienie prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Od 25 maja – wznowienie zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) i zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Od 25 maja – konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8. klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły się odbywać indywidualnie lub w małych grupach.

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie: