650 tysięcy złotych dla 125 organizacji społecznych w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”

W III edycji programu „Decydujesz, pomagamy” Polacy oddali ponad 4,8 mln głosów i wybrali 125 najciekawszych projektów społecznych. Organizacje otrzymają po 5.000 zł, dzięki którym będą mogły wcielić w życie swoje pomysły, wpływające na poprawę funkcjonowania lokalnej społeczności.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 125 mikroregionów. Organizacje społeczne i grupy nieformalne zgłosiły prawie pięćset projektów, spośród których jurorzy wyłonili 339 finalistów. Ci od 3 do 31 października walczyli o 125 grantów o łącznej sumie 650 000 złotych. W całej Polsce klienci Tesco oddali ponad 4,8 mln głosów na projekty zgłoszone przez organizacje społeczne. Tym samym, klienci wybrali 125 najciekawszych pomysłów, które zostaną zrealizowane, dzięki grantom. Zwycięskie projekty dotyczą między innymi edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich oraz aktywizacji osób starszych.

Po raz trzeci otrzymaliśmy dowód na to, że warto angażować się w akcje mobilizujące do działania lokalne społeczności. Ponownie organizacje zaskoczyły nas ogromną znajomością lokalnych problemów i różnorodnością zgłoszonych projektów. Z dumą przekazujemy granty organizacjom. Wiemy, że dzięki tym projektom w wielu miejscach w Polsce wydarzy się coś dobrego – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, Prezes Fundacji Tesco.

W ramach programu przyznano również 5 wyróżnień – dodatkowych grantów w wysokości 5 000 zł. Ponadto, organizatorzy przygotowali konkurs na najlepszą promocję projektów w okresie głosowania. Tym samym, Tesco chce wesprzeć jak największą liczbę organizacji społecznych i przekazać im pieniądze na działania w najbliższym otoczeniu.

Dzięki grantom zostanie zrealizowanych 130 projektów w 16 województwach:

12 w województwie dolnośląskim
7 w województwie kujawsko-pomorskim
7 w województwie lubelskim
3 w województwie lubuskim
10 w województwie łódzkim
9 w województwie małopolskim
18 w województwie mazowieckim
2 w województwie opolskim
7 w województwie podkarpackim
3 w województwie podlaskim
8 w województwie pomorskim
19 w województwie śląskim
6 w województwie świętokrzyskim
4 w województwie warmińsko-mazurskim
10 w województwie wielkopolskim
5 w województwie zachodniopomorskim
Najaktywniej głosowali mieszkańcy województwa śląskiego, którzy oddali łącznie 831 617 głosów. Także w tym województwie zrealizowanych zostanie najwięcej – aż 19 – projektów na rzecz społeczności lokalnych.

Kolejna edycja programu pokazała, jak wiele wspaniałych osób chce angażować się na rzecz lokalnych społeczności i ile dobrego jest jeszcze do zrobienia. Naszym zdaniem wszystkie pomysły są wyjątkowe, już nie możemy się doczekać realizacji projektów – mówi Adam Chabiera z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, partnera merytorycznego programu.

Polityka społecznej odpowiedzialności Tesco skupia się wokół aktywności dotyczących wspierania lokalnych społeczności, a także poprawy zdrowia, przeciwdziałania marnowaniu żywności czy dostarczania wysokiej jakości produktów, przyjaznych środowisku, w atrakcyjnych cenach.

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” oraz wyniki głosowania można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.