Miasto Ustroń realizuje projekt pn. "Program Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/Plan Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych celem wzmocnienia współpracy między JST koniecznej do realizacji wspólnych działań na obszarze funkcjonalnym".

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO Pomoc Techniczna 2007-2013 oraz budżet państwa.

Projekt realizowany jest w Partnerstwie, tj:
  • Lider Projektu: Miasto Bielsko-Biała
  • Partnerzy Projektu: m.in. Miasto Ustroń

Celem głównym projektu jest:
upowszechnienie podejścia funkcjonalnego w planowaniu przestrzennym oraz promocja zintegrowanego podejścia do problemów danego obszaru.

Celami szczegółowymi projektu są:
  1. wzmocnienie pełnionych funkcji miejskich i metropolitarnych oraz rozbudowa powiązań funkcjonalnych między miastem a jego otoczeniem,
  2. systemowe rozwiązywanie kluczowych zagadnień odnoszących się do celów tematycznych funduszy na lata 2014-2020,
  3. wzmocnienie współpracy między JST koniecznej dla realizacji wspólnych działań na obszarach funkcjonalnych,
  4. identyfikacja wspólnych celów rozwojowych dla danego obszaru funkcjonalnego.

Zakres rzeczowy projektu:
związany jest z przygotowaniem dokumentów programowych oraz wstępnych studiów wykonalności dla projektów planowanych do dofinansowania w okresie programowania 2014-2020, przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu subregionu południowego województwa śląskiego (41 jednostek), tj.:
  1. Opracowanie Programu Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/ Planu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2014-2020.
  2. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) zintegrowanego projektu pn. Rewitalizacja przestrzeni nadbrzeżnych rzek, potoków i zbiorników wodnych Subregionu Południowego.
  3. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) przedsięwzięcia w zakresie zintegrowania transportu publicznego na terenie Subregionu Południowego.
  4. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) w zakresie zintegrowanego przedsięwzięcia ograniczenia niskiej emisji na terenie Subregionu Południowego.

Całkowita wartość projektu wynosi:
1.744.000,00 zł.
Dofinansowanie ze środków EFRR oraz budżetu państwa:
1.569.600,00 zł.
Realizacja projektu przewidziana jest w terminie:
23.08.2013 r. – 31.12.2014 r.

Umowa o dofinansowanie projektu podpisana została w dniu 23.08.2013 r. przez Lidera Subregionu Południowego Województwa Śląskiego – Miasto Bielsko-Biała.